Wiele osób uznaje nurkowanie za ekstremalny sport, twierdząc że jest ono bardzo niebezpieczne. Faktycznie człowiek stworzony nie jest do długiego przebywania pod wodą, i chcąc na dłużej zejść pod jej powierzchnię musi użyć odpowiedniego sprzętu. Jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad szanse na wypadek są naprawdę małe, a pechowe wypadki zdarzają się przeważnie przez ludzkie błędy. W pierwszej kolejności zacząć trzeba od tego, że typowe nurkowanie nie może się odbywać samodzielnie. Wszystkie federacje wymagają, żeby każde zanurzenie miało miejsce w zespole, a co więcej, żeby partnerzy obserwowali się wzajemnie.
Jeśli coś się stanie nieprzewidzianego, to partner jest po to, aby mógł służyć pomocą. Jeśli jednak pływał on będzie kilka metrów dalej przyglądając się rybom, to faktycznie w przypadku zagrożenia nic nie będzie w stanie zrobić. Następną ważną sprawą jest posiadanie odpowiednich szkoleń. Żeby scuba legalnie mógł się cieszyć ze swojej pasji, to odbyć najpierw musi specjalistyczne szkolenie, podczas jakiego zaznajomi się z całą teorią, ale też nauczy zachowania pod wodą. Obowiązkowe będzie opanowanie w odpowiedni sposób kwestii technicznych, bo wtedy pozwoli to prawidłowo zachować się w czasie zanurzenia.
Nurkowe uprawnienia są podzielone na stopnie, każdy z nich zwiększa możliwości i umiejętności, ale też i wymaga odbycia czasami trudnego kursu. Każde scubowanie musi być zaplanowane w odpowiedni sposób i dopasowane do umiejętności osób biorących w nim udział. Jeśli ktoś nie czuje się dobrze lub nie ma odpowiednich warunków, to nie można nurkować za wszelką cenę, a jednak przełożyć do czasu jak nie będzie przeciwwskazań.
Warto również wspomnieć o sprzęcie nurkowym. Elementy typu jackety, automaty czy butle są niezawodne, ale należy je serwisować systematycznie. Sprzętowe usterki pod wodą zdarzają się bardzo rzadko, i z reguły są one spowodowane tym, że ktoś nie dopilnował prawidłowego serwisowania.