Faktoring międzynarodowy – jak funkcjonuje

Sporo firm na którymś etapie swojego działania decyduje się wejść na międzynarodowe rynki. Taka decyzja to zawsze spora szansa na rozwój, ale też i pewne niebezpieczeństwo, związane na przykład z zaległościami w płatnościach. Z tego też powodu poszukując różnych sposobów na ograniczenie tego ryzyka można pomyśleć o takiej rzeczy jak międzynarodowy faktoring wskazany dla przedsiębiorstw.

Zasada działania takiego faktoringu jest analogiczna co na naszym rynku, czyli instytucja finansowa oferująca takie usługi wypłaca sprzedającemu kwotę za wystawione faktury, a sama ściąga później wierzytelności od klientów. Ale z uwagi na znacznie bardziej skomplikowane regulacje wiążące się z takim handlem nie wszyscy faktorzy działający w naszym kraju udostępniają takie usługi. Spory wpływ na przebieg procesów mają duże różnice pomiędzy przepisamim a także obowiązujące procedury celne, z tego też powodu tego typu działalność będzie wymagała dużego doświadczenia na konkretnym rynku. Jakiego aż w tak dużym stopni nie będzie musiał zdobywać sprzedający, jeśli zdecyduje się na taki wyróżniający się eksportowy faktoring.

Oczywiście określone procedury trzeba będzie zachować, lecz związane bardziej z prowadzonym biznesem, a nie na przykład wierzytelnościami od zagranicznych klientów. Bardzo ważne będzie przy tym zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, zwłaszcza że wiele transakcji będzie na wysokie kwoty. Z tego też powodu przed przystąpieniem do faktoringu międzynarodowego konieczna jest szczegółowa weryfikacja klienta i ocena jego finansowej kondycji i rzetelności w spłacaniu należności. Uniknąć to pozwoli współpracy z partnerami, co do których mogą być wątpliwości jeśli chodzi o rzetelność.

Dodatkowym zabezpieczeniem transakcji może być tak zwany faktoring pełny, obejmujący również ubezpieczenie na wypadek problemów z płatnościami zagranicznego kontrahenta. W takiej sytuacji ryzyko wiążące się z transakcją bierze na siebie firma ubezpieczeniowa, rzecz jasna za takie usługi należy dodatkowo zapłacić. Osoby zainteresowane tą tematyką mogą zajrzeć na stronę https://faktoringoferty.pl/artykuly-i-porady/84-faktoring-eksportowy-finansowanie-i-pakiet-bezpieczenstwa , na jakiej znajdą sporo ciekawych informacji.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić