Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jakie obowiązki mają posiadacze nieruchomości jeśli chodzi o świadectwa energetyczne

Od wielu lat wszystkie nowe budynki muszą posiadać świadectwo energetyczne. Świadectwo jest dokumentem określającym przybliżone roczne zużycie energii koniecznej do utrzymania komfortowej temperatury oraz właściwej wentylacji we wnętrzu. Znając ceny mediów można dzięki temu przewidywać, jaki będzie koszt użytkowania nieruchomości w tym zakresie. Takie informacje są opisane jako klasa energetyczna budynku. Jeśli się ją porówna wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Katowice. Jest to dokument niezbędny przy wynajmie czy sprzedaży, więc każdy najemca lub kupiec ma prawo się go domagać.

Zależnie czy chodzi o pojedynczy lokal czy cały budynek, energetyczne świadectwo objąć powinno stosowny zakres informacji o zużyciu energii. Informacja o tym dokumencie jest umieszczana w akcie notarialnym, a za jego niedostarczenie mogą grozić wysokie kary. Jedynie posiadacze nieruchomości które nie są przeznaczone na sprzedaż lub wynajem nie muszą robić takiego audytu. Lecz to nie znaczy, że nie muszą tego robić. Wraz z wyznaczeniem klasy energetycznej uzyskuje się bowiem wskazówki pomagające dostosować budynek do tego, by zapotrzebowanie na energię zmniejszyło się. Przyszłe oszczędności z pewnością są większe, niż cena za wystawienie świadectwa energetycznego. Cena za ten dokument jest zależna od wielu czynników, chociażby od lokalizacji i rodzaju nieruchomości.

Więcej kosztuje Świadectwo energetyczne Wrocław niż identyczny zrobiony dla domu w małej miejscowości. Inne składowe ceny to między innymi ilość wewnętrznych instalacji i wielkość budynku. Spory wpływ na ostateczną cenę ma również posiadana dokumentacja budynku, na podstawie której wyznacza się wiele parametrów potrzebnych do obliczeń. Lecz ostatecznie koszt wystawienia energetycznego świadectwa powinien się z reguły zamknąć w kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY