Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak obecnie wyglądają ceny za wykonanie świadectwa energetycznego

Zwiększające się ceny paliw kopalnych powodują, że coraz większa uwaga jest kładziona na różnego rodzaju rozwiązania ograniczające ich zużycie. Z jednej strony pojawiają się zaawansowane technologiczne rozwiązania, takie jak na przykład wiatraki albo fotowoltaika, a z drugiej się dąży do tego, żeby ograniczyć zużycie. Tutaj szczególnie dużo do powiedzenia ma budownictwo, gdyż stanowi ono branżę, jaka ma w tej kwestii sporo do poprawienia.

Na szczęście już jakiś czas temu podjęto odpowiednie działania w tym temacie. Jednym z nich było wprowadzenie energetycznych certyfikatów, które informować mają o tym, jak dużo zapotrzebowania na energię posiadają konkretne budynki. Tego typu Świadectwa energetyczne obowiązkowe się stały dla wszystkich budynków, jakie zostały postawione po 2009 roku, oraz oczywiście aktualnie budowanych.

Ale od pierwszych miesięcy 2023 roku praktycznie każdy sprzedawany lub wynajmowany lokal musi dysponować tego typu dokumentem. Co będzie oznaczało, że nawet jeśli jest starszy to właściciel nie może tego obowiązku pominąć. W sytuacji gdy nie będzie chciał zrobić, to naraża się na karę, a ta będzie dość kosztowna. W skrajnym przypadku do zapłacenia dostać można do pięciu tysięcy złotych, co stanowi większą kwotę niż koszt wyrobienia świadectwa. Kara nałożona też może zostać w sytuacji, gdy ktoś podczas audytu podał nieprawidłowe dane, wówczas zrobiony na ich podstawie certyfikat traci ważność.

Tak więc z kilku powodów warto jednak zrobić Świadectwo charakterystyki energetycznej, a nie ryzykować niepotrzebną karą. Szczególnie że obecne ceny naprawdę nie są duże. Uzależnione są one od kilku czynników, na przykład takich jak wielkość i położenie nieruchomości czy jej techniczny stan. Bierze się też pod uwagę rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane ściany i stropy, czy parametry okien. Zrobienie świadectwa dla przeciętnego mieszkania będzie się zaczynało od sumy około trzystu złotych, trochę więcej będzie to przy zwykłym domu jednorodzinnym. Najwięcej zapłacić będzie trzeba za budynki wielorodzinne, nawet do kilku tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY