Czyszczenie laserem czy piaskowanie – które jest lepsze

Zabytkowe muzy narażone są na rozmaite zanieczyszczenia. Przede wszystkim oszczędzać ich nie będą upływający czas i warunki atmosferyczne, na ich powierzchni wraz z mijającymi latami pojawić się może jakaś warstwa zanieczyszczeń czy osadów. Sporym problemem będą także domorośli artyści, którzy mogą po sobie pozostawiać pomalowane sprayami pamiątki. Lecz czyszczenie zabytków jest dużym wyzwaniem, ponieważ w wielu przypadkach mają one po kilkaset lat, i należy być bardzo ostrożnym żeby nic nie zniszczyć. Standardowe techniki czyszczące mogą tego nie zapewnić, bowiem potrzebują albo zastosowania materiałów ściernych, albo jakiejś chemii przy myciu. Na szczęście ze wsparciem mogą tu przyjść nowoczesne technologie, to znaczy urządzenia czyszczące przy pomocy lasera. Od pewnego czasu zastępują one z powodzeniem tradycyjne technologie, a zalety z ich zastosowania są naprawdę duże.

Po pierwsze czyszczenie laserowe pozwoli zachować oryginalną strukturę materiału, a równocześnie świetnie usunie znajdujące się tam zabrudzenia. Nie ma znaczenia, czy to będą nacieki po deszczu, warstwa kurzu czy farba – promień lasera ze wszystkim sobie doskonale poradzi. Jest to możliwe dzięki temu, że moc jego promienia i częstotliwość wytwarzanych impulsów mogą być w szerokim zakresie ustawiane, dopasowując w ten sposób do rodzaju powierzchni. Czyszczenie laserem jest bardzo bezpieczne, przez brak kontaktu fizycznego nie powoduje żadnych uszkodzeń mechanicznych. Nie trzeba przy nim stosować żadnych dodatkowych chemicznych preparatów, czyściwa albo wody.

Dużą zaletą tej metody jest wysoka mobilność. Lasery podłącza się do sieci elektrycznej, i będzie to jedyne medium potrzebne do ich pracy. Dlatego też nie będzie konieczności demontowania albo odkręcania wszystkich części do czyszczenia, bo w każde miejsce dostać się można dzięki niewielkiej, mobilnej głowicy. Dużą zaletą tego rozwiązania jest szybkość pracy, dużo większa niż przy tradycyjnym czyszczeniu, ale też to, że zabiegi można wykonywać wielokrotnie.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić