Schematy ozdobne wyszywane na firanach – które dekoracje do mieszkania kupić?

Tiul jest modelem tkaniny, materiałem drobnym oraz klarownym. Tkany jest przeważnie z bawełny, ale niekiedy, choć rzadziej z jedwabiu. Z tiulu wykonuje się między innymi welony oraz woalki. Różną tkaniną charakteryzującą się klarownością jest materiał zwany batystem. Tak, jak tiul jest cienką i przezroczystą tkaniną egzekwowaną z bawełny, jedwabiu, i lnu.

Wersja zdobienia plecionego z nici nazywamy koronką. Jest ona zrobiona przy użyciu takich półproduktów, jak bawełna, len, a w pewnych momentach nawet metal. Wszelkie te trzy tu zastąpione materiały służą do urządzania delikatnych osłon. Również firanki tworzy się przy użyciu tych materiałów. Przeważnie występują one w postaci białej, co zapewnia nam taka tkanina, jak jedwab, czy bawełna, ale można je także barwić. Wszystkie natomiast są materiałami delikatnymi. Charakteryzują się także wybitnie niewielką masą, ponieważ każdy z wymienionych materiałów jest wyjątkowo lekkim tworzywem.

Dodatkowo firanka jest tak pleciona, że ma dużo malusieńkich dziur, przez które wolno włożyć np. szpilkę. Jeśli chodzi o pranie to, jak wiadomo nie należy razem mieszać ze sobą materiałów różnokolorowych z czarnym, co może owocować niepożądanym zabarwieniem. Także w pewnych momentach ze względu na delikatność materiału, trzeba się wykazać przezornością. Przykładem niech będzie firana. Jest wiele podejść jej prania, ale zawsze przynależy uważać, gdyż firanki są niezwykle delikatną tkaniną, zatem pranie jej w rękach pozbawione jest jakiegokolwiek sensu. Można ją zwyczajnie włożyć do pralki i prać, Ale nie jest to jedyna strategia.

Czasem bo uprzednio macza się ją, przykładowo w wannie, w wodzie z proszkiem do prania i dopiero po tym zabiegu wrzuca do pralki. Po wypraniu firany są z reguły dosyć pogniecione. Wobec tego również po wysuszeniu ich przynależy je przeprasować. Można także lekko je otrzepać z wody oraz powiesić, jak gotową w oknie, pozwalając jej by obeschła dyndając, to właśnie dzięki czemu naciągnie się i nie będzie wypada jej prasować. Musi ona być jednakże wilgotna, a nie mokra na tyle, by ciekła z niej woda, ale to wystarczy by się uporządkowała.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić