Technika twardego lutowania – na czym polega

Lutowanie jest jedną z najpopularniejszych metod łączenia różnych metali. W odróżnieniu do spawania, które traktuje dość inwazyjnie elementy do łączenia, lutowanie opiera się na wypełnianiu przestrzeni między nimi odpowiednim rodzajem lutu. z tego też powodu ten proces jest dużo bardziej bezpieczny, także jeśli będzie chodzić o jego wykonywanie. Nie wymaga też stosowania tak wysokich temperatur i środków do ochrony i zabezpieczenia. Lutowanie wykorzystuje się powszechnie na przykład do produkowania elektronicznego sprzętu, gdzie elementy i układy są właśnie montowane w takim sposób. To jest robione za pomocą tak zwanego miękkiego lutowania, przy jakim używa się lutów wykonanych z cyny z dodatkami miedzi albo ołowiu.

Spoiwa takie bardzo dobrze przewodzą prąd elektryczny, i stąd wynika ich główne przeznaczenie. Metoda ta może też być stosowana do łączenia rur w grzewczych i wodnych instalacjach, lecz przy założeniu że temperatura pracy systemu nie przekracza stu dziesięciu stopni. Jeśli ta wartość będzie większa, to należy zastosować lutowanie twarde, jakie jest drugą popularną metodą. W przypadku tego lutowania temperatura pracy wynosi więcej niż 450 stopni, z tego też powodu potrzeby będzie odpowiedni sprzęt. Niejednokrotnie są stosowane palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, ale też można używać lamp lutowniczych i lutownic indukcyjnych.

Lutowanie twarde z powodzeniem jest stosowane do łączenia elementów ze stali, miedzi, mosiądzu, brązu oraz rozmaitych szlachetnych metali. Dlatego używane jest często przy różnego rodzaju instalacjach, gwarantując wysoką odporność lutów na mechaniczne uszkodzenia i rozciąganie. Jako spoiwo przeważnie są wykorzystywane luty srebrne, fosforowe lub miedziane. Poza tym niezwykle istotną sprawą jest stosowanie specjalnych topników, które mają za zadanie poprawić połączenie i jego szczelność. Ponieważ lutowanie jest dużo łatwiejsze niż spawanie, to bez problemów poradzą sobie z nim nawet osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w takich pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić